Misija Centra za perinatalnu psihologiju i rano roditeljstvo je obiteljima ponuditi cjelovitu podršku tijekom razdoblja planiranja obitelji (prije začeća), trudnoće, poroda, postpartuma i ranog roditeljstva. Radimo to kroz edukacije, predavanja, radionice, savjetovanja, grupe podrške i terapijski rad. Centar djeluje u sklopu Privatne psihološke prakse Corium.
Naše djelovanje se temelji na spoznajama iz pre i perinatalne psihologije i zdravlja, područja koje je kroz dugogodišnju kliničku praksu i mnoštvo znanstvenih istraživanja, potvrdilo ono što smo odvijek znali – prvih 1000 dana života temelj je cjeloživotnog zdravlja. Želimo donijeti ta znanja u našu regiju, vraćajući fokus na spoznaju da je način kako dolazimo na svijet, kako žena postaje majkom, a partneri obitelj, važan.
Dobrodošli! Tu smo za vas i vašu obitelj.
Planirate bebu? Ili ste već u slatkom iščekivanju? Bilo da je to prvo dijete ili proširujete obitelj, čeka vas vrijeme najveće životne magije, ali i vrijeme velikih promjena.
Škola za perinatalno zdravlja i rano roditeljstvo pruža cjelovitu edukaciju i podršku obiteljima, stavljajući naglasak na sve perspektive: majčinu, očevu/partnersku i bebinu.
Otkrivanjem perinatalnog svijeta kroz četiri ključna područja – trudnoću, porod, postpartum i rano roditeljstvo – (budući) roditelji izgrađuju vlastitu priču stvaranja novog života. Kroz 12 radionica, iskustveno se prolazi kroz sve najvažnije spoznaje, uz stručno vodstvo i podršku voditeljica.
Prijave za proljetni ciklus 2023. su otvorene, saznajte više informacija na linku.
Briga o onima koji brinu, također je naša misija.
Svoja znanja pre i perinatalne psihologije i zdravlja želimo ponuditi i svim drugim stručnjacima koji rade s obiteljima i podržavaju ih kroz period prezačeća, začeća, trudnoće, postpartuma i ranog roditeljstva (primalje, liječnici, doule, medicinske sestre, fizioterapeuti, psiholozi, psihoterapeuti, savjetnici za dojenje, radni terapeuti, socijalni radnici, odgojitelji i drugi). Jer jedino zajedničkim trudom možemo potaknuti šire pozitivne promjene, osnažujući obitelji u tom dragocjenom i za svakog pojedinca jedinstvenom periodu života.
U isto vrijeme, mnogi zdravstveni radnici se u svom radu često suočavaju s lošijim radnim uvjetima, nerijetko se susrećući s teškim ljudskim pričama i životnim situacijama, što je posebno eskaliralo u doba pandemije. Zato je naš cilj, uz edukaciju, pružiti im stručnu i ljudsku podršku u obliku savjetodavnog, supervizijskog i terapijskog rada, kako bi imali priliku proraditi vlastite emocije i traume. Razvoj emocionalne otpornosti i trauma informiranog pristupa u radu s pacijentima, izuzetno je važan u radu s ljudima koji se nalaze u visoko stresnim okolnostima. Uz kvalitetnu medicinsku skrb, nužno potreban je i kvalitetan ljudski pristup.
Javite nam se. Tu smo i za vas.
Moj prvi porod i ulazak u svijet majčinstva uveo me u svijet psihologije rađanja. Još od malena sam fascinirana listala mamine knjige o porodu. No, kao i kod većine, misao o vlastitom postajanju majkom bila je prožeta strahom, uslijed svih strašnih priča kojima sam bila okružena.
Umjesto da dublje uronim u svoja izvana nametnuta uvjerenja i strahove, prilično nespremna odlazim na prvi porod, koji završava carskim rezom. Iako sretna što je sve dobro završilo, osjećam se nepotpunom, kao da sam propustila nešto. Taj osjećaj me odvodi na putovanje otkrivanja negdje zaboravljene priče o snazi žene, mudrosti njezinog tijela i važnosti poroda, koji je puno više od medicinskog događaja.
Potaknuta novim znanjima i novootkrivenom željom unutar sebe da svoje dijete na svijet donesem prirodno, neometano i svojim snagama, intenzivno se pripremam za drugi porod. Nažalost, i on završava carskim rezom, no ovaj put osjećam da je takav razvoj situacije uistinu bio nepotreban. Prati me osjećaj praznoće, uočavam da se teže povezujem sa svojom kćeri i, više nego ikad, imam potrebu pronaći odgovore na pitanje što i zašto se dogodilo. Zbog toga 2018. godine završavam obuku za doule pri HUD-u, gdje napokon osjećam slobodu da isplačem svoje iskustvo i osjećaj gubitka, unatoč tome što sam rodila živo i zdravo dijete.
Treća trudnoća za mene je bilo vrijeme velike transformacije. Napokon se suočavam sa svojim strahovima, ali i željama, pokušavajući pronaći istinsku podršku za ono što duboko u sebi osjećam da je ispravno. Sigurnost djeteta i mene je na prvom mjestu, ali jednako tako osjećam da ne želim ponovno završiti na operacijskom stolu, ukoliko to nije nužno. Nakon mjeseci intenzivne edukacije, fizičke pripreme te otklanjanja psiholoških i emocionalnih blokada, naše treće dijete rađam kod kuće uz primalju, potpuno prirodno i neometano, snagom vlastitog tijela te bliskom suradnjom sa svojom bebom. To iskustvo me zauvijek mijenja i odvodi na nov profesionalni put, gdje želim svoja psihološka znanja i osobno iskustvo staviti u službu pomaganja ženama i obiteljima da u roditeljstvo uđu svjesno, podržano i osnaženo, s osjećajem da su oni glavni akteri tog jedinstvenog događaja.
Tada započinjem suradnju i sa Balkan Association of Birth Workers te upoznajem Ninu Čikeš Stegić. Povezane istom vizijom i strašću za razumijevanjem važnosti pre i perinatalnog perioda, kroz nekoliko mjeseci razvijamo intenzivnu suradnju, koja uskoro prerasta u prijateljstvo. Rezultat toga je i pokretanje Centra za perinatalnu psihologiju i rano roditeljstvo, gdje udružujemo svoje snage, kako bi donijele ta zaboravljena i grubo zanemarena znanja u Hrvatsku, dajući podršku ženama, njihovim partnerima i bebama na počecima njihova zajedničkog života.
Uz psihološka znanja i vještine stečene kroz 15 godina individualnog i grupnog rada s ljudima, članica sam American Association for Prenatal & Perinatal Psychology & Health gdje se intenzivno educiram u tom području. Također sam EMDR terapeut (level II), hipnoterapeut i u edukaciji za tjelesno orijentiranog psihoterapeuta, terapijama koje su se u svjetskoj kliničkoj praksi pokazale izuzetno učinkovitima u radu s pre i perinatalnim traumama.
Nakon završenog studija medicine 2009. godine i rada na terenu i u bolnici, moje vlastite porodne priče me polako, ali sigurno odvlače u novom smjeru.
Završila sam obuku za porodne doule 2020. godine te aktivnim radom sa ženama u trudnoći i kroz podršku u porodu postala certificirana porodna doula. U međuvremenu sam završila i obuku za postpartum doulu, pripremu žena za vaginalni porođaj nakon carskog reza te porođajnu edukatoricu. Licencirana sam voditeljica za fizičke aktivnosti u trudnoći, educirana od Hrvatske udruge fizioterapeuta za zdravlje žena te sam završila osnovni tečaj Spinning babies.
Aktivna sam predavačica na obukama za doule i porođajne edukatore u sklopu Balkan Association of Birth Workers i organizatorica i voditeljica tečajeva pripreme za porod i postpartum za trudnice i parove.
Uvijek prisutna ogromna ljubav i predanost u radu s djecom, kroz rad s trudnicama, majkama s bebama i njihovim obiteljima izrodila je još jednu strast – razumijevanje perinatalnog razdoblja i želju za radom s pričama beba. Time potaknuta završila sam osnovni tečaj i dalje sam u edukaciji za prenatalnog i perinatalnog terapeuta kroz PPN centar (Center for Prenatal and Perinatal Programs, pod mentorstvom Kate White). Edukantica sam i tjelesno orijentirane psihoterapije u sklopu IPD centra, u Rijeci.
Uz sve navedeno majka sam troje fantastične djece i supruga jednog predivnog muškarca. Znam koliko je izazovno biti majka i partnerica unoseći u to i svoju priču o vlastitom rođenju i svih obrazaca proizašlih iz tog davnog perioda.
Bivanje na izvoru života i sudjelovanje u dolascima na ovaj svijet me posebno inspiriraju. To i spoznaja da smo svi jednom bili ta mala bića, svi nosimo svoje sjećanje na rađanje i sazrijevanje i iako dobrim dijelom nismo toga svjesni, to je nešto što ostaje upisano u nama i vodi nas kroz život. Moja želja je sada dati mogućnost drugim obiteljima i njihovim bebama da razumiju, osluhnu, prepoznaju što se krije iza njihovih neispričanih priča, kako bi njihovi počeci bili lakši, nježniji, podržaniji.
Svjesnost o važnosti pre i perinatalnog perioda
Edukacija obitelji, stručnjaka i cjelokupne zajednice
Znanstveno utemeljene spoznaje
Podrška ranom razvoju i ranom roditeljstvu
Sigurnost
Zaštita majka-beba dijade kao zajednički prioritet
Povjerenje u prirodan proces
Poboljšanje kulture rađanja
Bebe su svjesna bića
Rana iskustva kao temelj života
Urođene potrebe
Povezivanje (bonding)
Odnosi i komunikacija
Rješavanje konflikata
Temelj zdravlja
Zajedništvo
Uz susrete uživo u Centru, moguće je dogovoriti susrete online ili u vašem domu.
Centar za perinatalnu psihologiju i rano roditeljstvo
perinatalna.psihologija@gmail.com
091 509 24 39 (Martina) 091 782 63 64 (Nina)
Maksimirska cesta 54
Zagreb
Copyright © 2022 Martina Trboglav Podvorac. Sva prava pridržana.